Zestawy dokowe i ich zastosowanie

Zestawy dokowe i ich zastosowanie

Doki, czyli kompletne stanowiska przeładunkowe, to dziś we wszelkiego rodzaju centrach logistycznych i magazynach przeładunkowych coraz częstszy widok. Wykorzystywanie doków w punktach, przez które dziennie przewijają się dziesiątki samochodów dostawczych i TIR-ów umożliwia zwiększenie bezpieczeństwa załadunku do maksimum, jednocześnie usprawniając działanie całego procesu logistycznego. Jak zbudowane są współczesne zestawy dokowe i jakie jest ich zastosowanie w branży logistycznej?

Podstawowe elementy zestawów dokowych

W pełni wyposażony zestaw dokowy składa się przede wszystkim z trzech najważniejszych elementów usprawniających działanie załadunku. Pierwszym z nich są platformy przeładunkowe, nazywane niejednokrotnie rampami lub mostkami ze względu na zadanie, jakie spełniają w momencie załadunku i rozładunku towarów. Platformy przeładunkowe pozwalają na wyrównanie poziomu pomiędzy podłogą magazynową lub w tym wypadku korytarzem doku załadunkowego, a poziomem platformy pojazdu dostawczego. Rampy zapewniają bezpieczny przejazd wózków widłowych pomiędzy nimi, wytrzymując naprawdę wysokie obciążenia i gwarantując stabilizację i bezpieczeństwo na każdym etapie transportu.

Bardziej widocznym i charakterystycznym elementem doków przeładunkowych są bramy przemysłowe, które zamykają korytarze przeładunkowe i pozwalają na zapewnienie odpowiedniej izolacji wnętrza magazynu w momencie, gdy żaden pojazd nie korzysta z konkretnego doku. Bramy te są nie tylko niezwykle wytrzymałe na usterki mechaniczne, napory wiatru i różnice temperaturowe, ale też sprawdzają się w dokach znacznie lepiej niż jakiekolwiek drzwi.

Ostatnim elementem, istotnym szczególnie z punktu widzenia branży spożywczej, są śluzy uszczelniające, służące jako dodatkowa izolacja dla bramy przemysłowej. Śluzy są przydatne w momencie, gdy konieczne jest zabezpieczenie przeładowywanych towarów przed różnicami temperatur pomiędzy wnętrzem pojazdu, a częścią na zewnątrz magazynu. W praktyce sprawdzają się więc zarówno w przypadku przewozu produktów wrażliwych na działanie temperatur, jak i w momencie gdy warunki atmosferyczne na zewnątrz nie pozwalają na odpowiednie zabezpieczenie towarów przed deszczem, mrozem, czy letnimi upałami.

Zalety zestawów dokowych

Charakterystyczna budowa doków załadunkowych pozwala na bezpieczny przeładunek towarów nie tylko w profesjonalnych centrach logistycznych, ale też mniejszych magazynach czy hurtowniach, a często nawet w punktach odbioru towarów w centrach handlowych i supermarketach. Elementy zestawów dokowych mogą być stosowane pojedynczo, choć oczywiście swoją funkcję spełniają w 100% w połączeniu z pozostałymi usprawnieniami.

Ważnym elementem zestawów dokowych są naprowadzacze. Zdjęcie pobrano z http://amtr.pl

Zestaw dokowy to przede wszystkim system pozwalający na obsługę każdego rodzaju pojazdów dostawczych i dopasowanie funkcjonalności rampy załadunkowej do możliwości i potrzeb każdego z nich. Wśród głównych zalet tego typu rozwiązań wyróżnić należy lepszą organizację pracy magazynów i centrów logistycznych, większe bezpieczeństwo pracy, łatwiejszy i sprawniejszy załadunek i rozładunek, czy wreszcie możliwość wykorzystywania mobilnych wózków widłowych do załadowywania pojazdów dostawczych bez konieczności prowizorycznego wyrównywania przestrzeni pomiędzy magazynem a TIR-em. Wśród zalet zestawów dokowych należy wyróżnić też bez wątpienia zwiększone możliwości izolacyjne, które w rezultacie pozwalają na zastosowanie doków właściwie w każdej branży.

Zestawy dokowe – sprawny załadunek i rozładunek towarów

Doki ustawione jeden obok drugiego w dużych centrach logistycznych to dziś standard, bez którego trudno wyobrazić sobie tak dynamiczną obsługę transportowo-przeładunkową różnego rodzaju towarów. Możliwość wpuszczenia wózka widłowego do wnętrza pojazdu dostawczego w celu wyjęcia lub załadowania towarów, zabezpieczenia i izolacji korytarza załadunkowego, czy wreszcie ochrona pojazdu i konstrukcji budynku poprzez zewnętrzne naprowadzacze kół i systemy ostrzegawcze sprawiają, że dzisiejsza logistyka funkcjonuje niezwykle dynamicznie i gwarantują płynność handlową rynków na całym świecie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *