Zastosowanie bram segmentowych w przemyśle

Zastosowanie bram segmentowych w przemyśle

W przemyśle nie ma miejsca na półśrodki, rozwiązania tymczasowe i niesprawdzone systemy ograniczające pracę zakładów. Choć bardzo często rozumie się przez to stosowanie najnowszej technologii maszyn i systemów zarządzania, elementem wartym uwagi jest sama konstrukcja budynków przemysłowych, a ściślej mówiąc – prowadzące do nich bramy. Szczelne zarówno pod względem cieplnym jak i dźwiękowym, wytrzymałe i odpowiednio zabezpieczone bramy to podstawa wyposażenia magazynów, hal produkcyjnych i różnorodnych obiektów przemysłowych. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań w tego typu miejscach wydają się dziś być bramy segmentowe. Dlaczego są tak użyteczne w warunkach przemysłowych i gdzie stosuje się je najczęściej?

Charakterystyka bram segmentowych

Bramy segmentowe kojarzą się przede wszystkim ze zwijającymi się ku górze panelami, które dzięki swojej konstrukcji pozwalają na dużą oszczędność przestrzeni. Warto jednak zauważyć, że w warunkach przemysłowych poprowadzenie płatu bramy bezpośrednio pod sufitem może okazać się nie zawsze możliwe. Z tego też powodu producenci podsuwają różne propozycje prowadzeń, umożliwiając dostosowanie konstrukcji bramy do większości obiektów przemysłowych. Problemów nie stanowią tu więc ani niskie nadproża, ani pochylone dachy – większość modeli może zostać konstrukcyjnie dopasowana do wymagań konkretnego pomieszczenia. Bramy segmentowe mogą być z powodzeniem zautomatyzowane, lub obsługiwane manualnie, choć ta druga opcja jest dość ciężka do wykonania przy większych gabarytach bramy. Napędy elektryczne stosowane w bramach segmentowych to nie tylko ułatwienie pracy użytkowników obiektu, ale też zabezpieczenie ich przed niespodziewanymi usterkami i niebezpieczeństwem opadnięcia bramy podczas jej manualnego podnoszenia.

Bramy segmentowe to połączenie wysokich walorów funkcjonalnych z oszczędnością miejsca i szerokimi możliwościami aranżacji.

Zalety bram segmentowych

Bramy segmentowe, dzięki temu że mogą być montowane w różnych wariantach prowadzenia, doskonale sprawdzają się w różnego rodzaju halach, warsztatach i obiektach przemysłowych bez względu na ich profil konstrukcyjny i narzucane przez architekturę wymagania. Dzięki temu, że dopasowują się do szerokiego zakresu wymaganych przez obiekty wymiarów, bramy segmentowe mogą z powodzeniem zakrywać przejazdy o szerokości 8 metrów. Atutem, który zdają się doceniać przede wszystkim branża spożywcza i wszelkie zakłady wymagające dobrej regulacji cieplnej jest możliwość wzmocnienia izolacji bram segmentowych. Panele o grubości nawet 40 mm wypełniane są specjalną pianką poliuretanową o bardzo dużej gęstości, gwarantującej uszczelnienie pomieszczenia, wspieraną przez dodatkowe zabezpieczenia w prowadnicach bramy. Rozwiązanie takie gwarantuje jednak nie tylko szczelność cieplną, ale i dźwiękową, chroniąc przed hałasami dochodzącymi z wewnątrz jak i z zewnątrz.

Bramy segmentowe to także systemy niezwykle bezpieczne, szczególnie w przypadku modeli sterowanych automatycznie. Wyposażone w fotokomórki bramy nie opadną w dół, jeśli napotkają po drodze przeszkodę, dlatego też można swobodnie przechodzić pod nimi bez obaw o nagłe zatrzaśnięcie się bramy. Ze względu na ilość zastosowanych segmentów, producenci starają się stosować zabezpieczenia chroniące przez zatrzaśnięciem palców pomiędzy nimi. Kolejnym wariantem zabezpieczeń są specjalne blokady, które zatrzymują bramę w określonej pozycji w razie awarii sprężyn, dzięki czemu ta nie opadnie z hukiem w dół, gdy jedna ze sprężyn pęknie.

Obecnie bramy segmentowe posiadają automatykę z nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi co dobrze widać na przykładzie serii SECTIOLITE i SPACELITE od Butzbach.

Zastosowania bram segmentowych

Od wspomnianych już hal magazynowych, centrów logistycznych  i hal przemysłowych, bramy segmentowe sprawdzają się w naprawdę szerokiej gamie obiektów. Warsztaty samochodowe, myjnie, hipermarkety, centra handlowe, zakłady produkcyjne, parkingi, a nawet remizy strażackie korzystają z szybkich i bezpiecznych bram segmentowych dopasowując je do swoich potrzeb i wykorzystując tak często, jak to tylko konieczne. Bramy segmentowe mogą zostać z powodzeniem doposażone w drzwi przejściowe, przeszklenia w postaci okien, a nawet zostać wykonane w całości ze  szkła stanowiąc doskonały sposób na ekspozycję witryny sklepowej bez obaw, że ktoś z łatwością obejdzie jej zabezpieczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *