frezarka do drewna

Zasada działania frezarki do drewna

Zasada działania frezarki do drewna

Frezarki to urządzenia powszechnie wykorzystywane do obróbki drewna. Nic dziwnego – są one bardzo wydajne, precyzyjne i niezwykle ułatwiają pracę. Jednak poznanie zasad ich działania nie jest oczywiste. Istnieje bowiem wiele ich rodzajów i każdy z nich funkcjonuje nieco inaczej.

Podstawowe informacje o frezarkach do drewna

Frezarki do drewna to zaawansowane urządzenia stosowane do profesjonalnej obróbki różnych gatunków drewna. Każdy kto zajmuje się na poważnie pracą z tym materiałem powinien je mieć. Niestety narzędzia cieślarskie nie sprawdzają się tak dobrze przy precyzyjnych i bardziej zaawansowanych pracach.

Te urządzenia pozwalają na obróbkę, która oparta jest na skrawaniu przy pomocy cięcia wysokimi obrotami. Końcówka robocza to frez, który umożliwia frezowanie drewna, czyli rowkowanie, krawędziowanie, żłobienie czy ozdabianie krawędzi materiału profilami.

Rodzaje frezarek i zasady ich działania

By zajmować się obróbką drewna przy użyciu frezarki należy znać zasady jej działania. Patrząc na budowę tych urządzeń możemy podzielić je na górnowrzecionowe i dolnowrzecionowe, a także jedno- i dwuwrzecionowe. Umiejscowienie i liczba wrzecion to jeden z czynników służących do rozróżnienia tych urządzeń. Możemy jednak podzielić je również na pełne, niepełne i swobodne biorąc pod uwagę rodzaj frezowania w drewnie i obszar roboczy maszyny.

Ogólną zasadą działania frezarek do drewna jest ruch osadzonego na wrzecionie frezu. On rotuje i skrawa materiał. Jednak w zależności od modelu ruch ten przebiega na różne sposoby – współbieżny lub przeciwbieżny. W tym kontekście istotny jest kierunek posuwu wrzeciona oraz prędkość obrotów, którą zazwyczaj liczymy na minutę.

Ogólnie uznaje się, że łatwiejsze w obsłudze są maszyny z współbieżną metodą frezowania. Zdecydowanie bezpieczniejsze są frezarki górnowrzecionowe. Użytkowanie frezarek dolnowrzecionowych wymaga dużej wiedzy i doświadczenia. Brak koncentracji, niewystarczające umiejętności lub nadmierny pośpiech mogą łatwo skończyć się przy takich modelach wypadkiem i ranami dłoni. Z tego powodu są one raczej przeznaczone dla profesjonalistów.

To zazwyczaj duże, wolnostojące urządzenia. Jeszcze inną opcją są modele jednoręczne, które mogą wykorzystać nawet amatorzy. Są one lekkie i łatwe w obsłudze.

Korzystanie z frezarek górnowrzecionowych

Panuje przekonanie, że to jedno z prostszych elektronarzędzi. Pomimo tego, że nie jest ono szczególnie trudne w obsłudze nie należy go lekceważyć. Zwłaszcza ze względu na fakt, że w zależności od modelu mogą one posiadać dodatkowe elementy lub zaawansowany osprzęt.

frezarka do drewna

Często ułatwiają one pracę, jak na przykład worek na pył, który ułatwia sprzątanie, lub diodę LED, dzięki której mamy zapewnione dodatkowe oświetlenie obszaru roboczego. Część modeli ma większe łożyska kulowe, które zapewniają bezawaryjną oraz cichą pracę. Ciekawą opcją jest dodanie do maszyny króćca odsysającego, który pomaga lepiej pozbyć się elementów skrawnych.

Przed rozpoczęciem frezowania należy zawsze sprawdzić mocowanie frezu. To kluczowa czynność zapewniająca nam jakość i bezpieczeństwo pracy. Warto także przygotować miejsce do składowania odpadów. Zawsze zabezpieczamy dłonie i oczy. W celu uzyskania optymalnych rezultatów nasze ruchy powinny być płynne i spokojne. Pamiętajmy, ze zbyt wolna obróbka drewna może doprowadzić do jego odbarwienia.

Działanie frezarek CNC

Szczególnym typem frezarek do drewna są urządzenia CNC. Sam sposób działania wrzecion jest analogiczny do poprzednich modeli. Są one jednak sterowane numerycznie za pomocą programowanego komputera. To odpowiedni program inicjuje rozpoczęcie pracy, przeprowadzenie konkretnych czynności w prawidłowej kolejności, a także ich zakończenie.

Maszyna działa w tzw. sprzężeniu zwrotnym. Oznacza to, że czujniki zbliżeniowe, przełącznik ciśnienia, przepływu, pływakowy i wyłącznik krańcowy cały czas monitorują przeprowadzane przez maszynę operacje. Jeżeli którykolwiek czynnik zasygnalizuje problem, lub nie zadziała, frezarka pokazuje komunikat o błędzie. Cały system działa w ten sposób i nazywany jest zamkniętą pętlą.

Dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu urządzenia możemy przyśpieszyć naszą pracę i poprawić jej precyzję. Są one droższe niż urządzenia manualne, jednak jest to doskonała inwestycja dla firm zajmujących się obróbką drewna. Wprowadzają automatyzację do mniejszych przedsiębiorstw, są wyjątkowo bezpieczne i już kupując urządzenie możemy określić ile elementów danego typu maszyna będzie w stanie wyprodukować w określonym czasie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *