Rękawice ochronne

Standardy bezpieczeństwa rękawic ochronnych

Standardy bezpieczeństwa rękawic ochronnych

Rękawice ochronne, to elementy BHP, które powinny znaleźć się praktycznie w każdym miejscu pracy. Wiele jest stanowisk, na których pracując, możemy być narażeni na różne zagrożenia dla rąk i skóry. Zadania, jakie wykonujemy podczas pracy w fabryce, w magazynie czy podczas obróbki drewna, mogą przyczynić się do różnych urazów skóry, a nawet mięśni.
Typy i kategorie rękawic ochronnych powinny zostać specjalnie dopasowane do konkretnych stanowisk. W przypadku pracy, która może wpłynąć na stan naszych dłoni w sposób negatywny, każdy szczegół jest istotny. Ważny jest rozmiar, tworzywo, z którego zostały wykonane rękawice, ich grubość i to, przed czym mogą nas ochronić.
Wszystkie zasady dotyczące noszenia rękawic ochronnych, zostały spisane w dyrektywach i rozporządzeniach. Stosowane rękawice powinny zgadzać się z założeniami kodeksu BHP.

Kategorie rękawic ochronnych

Kategoria I – rękawice takie służą do pracy, w której nasze dłonie są narażone na minimalne ryzyko. Niski stopień ryzyka wiąże się z koniecznością noszenia rękawic, które ochronią dłonie przed uszkodzeniem naskórka. Rękawice takie muszą chronić dłonie przed temperaturą do 50°C oraz przed działaniem środków chemicznych (np. do czyszczenia). Miejsca, w których powinno stosować się rękawice tej kategorii, to między innymi gospodarstwo domowe, pomieszczenia gospodarcze, gastronomia czy ogród. Kategoria I ochroni nas podczas czynnościami takimi jak intensywne sprzątanie, prace w ogrodzie, długie gotowanie oraz podobne, w miarę ‘lekkie’ i nieszkodliwe obowiązki.

Kategoria II – ten typ rękawic ochroni nasze dłonie przed ryzykiem uszkodzeń, które określane są jako średnie. Ochrona dłoni jest możliwa w sytuacjach, gdzie jesteśmy narażeni na działanie chemikaliów oraz mechanicznych uszkodzeń. Oznacza to, ze rękawice kategorii II nadają się idealnie do pracy w każdej gałęzi przemysłu. Cechą tych rękawic jest zapewnienie ochrony również przed ekstremalnymi temperaturami. Rękawice będą chronić nasze dłonie do temperatury 100°C. Stosując te rękawice, nasze dłonie nie będą narażone na skaleczenia, otarcia oraz na przebicia.
Rękawice tej kategorii są najczęściej ocieplane, powlekane, skórzane lub wzmacniane za pomocą skóry lub antywibracyjne.

Kategoria III – do tej grupy należą rękawice, które będą chronić przed trwałymi i poważnymi urazami dłoni. Są to np. utrata palców, dłoni, zdarcie skóry przez środki chemiczne, ostrza lub różne maszyny. Rękawice takie będą nas chronić również podczas prac pod wysokim napięciem. Dłonie będą również ochraniane przed bardzo niskimi i wysokimi temperaturami, które mogą powodować silne oparzenia lub odmrożenia.

Rękawice ochronne – rodzaje i tworzywa

W zależności od prac, jakie wykonujemy, rękawice powinny być dopasowane również pod względem tworzywa. Przykładowo, przed urazami mechanicznymi, ochronią nas rękawice z dodatkiem metalu i kevlaru, które zapobiegną przecięciom skóry. Osobnym rodzajem rękawic będą te, które zapewnią nam ochronę przed czynnikami biologicznymi i chemicznymi. Rękawice, które będą nas chronić przed bardzo wysokimi temperaturami oraz substancjami, to rękawice spawalnicze. Z kolei do pracy w niskiej temperaturze, nadają się rękawice kriogeniczne. Przed wysokim napięciem i elektrycznością, będą nas chronić rękawice elektroizolacyjne i antystatyczne. W odpowiednie rękawice BHP powinniśmy zaopatrzyć się podczas prac, w których występuje zagrożenie wybuchem.

Kolejną ważną rzeczą jest odpowiedni wybór rękawic. Muszą się one zgadzać z rozmiarem, tworzywem oraz z przeznaczeniem. Jako że kategoria pierwsza nadaje się do bardzo lekkich prac, w których zagrożenie jest naprawdę minimalne, pozostałe kategorie muszą być oznaczone. Specjalne znaki ISO, BHP oraz CE, to swego rodzaju potwierdzenie, że rękawice są faktycznie najwyższej jakości i przeszły specjalne testy, zatwierdzone przez Jednostkę Notyfikowaną. Piktogramy, które znajdują się na rękawicach, muszą spełniać wszystkie normy i pasować do konkretnego typu pracy. Oprócz tego, rękawice powinny mieć właściwe pH, muszą być wygodne i umożliwiać nam swobodne poruszanie dłonią i palcami. Nie powinny ograniczać naszych ruchów i utrudniać chwytania i innych czynności.

Wykaz rękawic BHP określa bardzo szczegółowo, jakie rękawice ochronne należy zastosować w konkretnych warunkach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *