Przegląd LPG

Bezpieczny przegląd instalacji gazowej

Bezpieczny przegląd instalacji gazowej

Instalacja LPG jest dziś znana głównie z niskich kosztów eksploatacji. Wielu właścicieli samochodów decyduje się na jej zamontowanie. Autogaz jest znany z wielu zalet. Naprawa i przegląd instalacji LPG nie trwa długo. Trzeba o tym pamiętać, zwłaszcza, że koszta samego przeglądu nie są aż tak wysokie.

Przegląd instalacji gazowej należy wykonywać regularnie, co najmniej raz do roku. Najlepszym okresem by dokonać przeglądu, jest wiosna. Rutynowa kontrola po okresie jesienno – zimowym jest konieczna. Po okresie złych warunków na drodze, wahaniu temperatur, niektóre elementy instalacji mogą być niesprawne. Wobec tego, zostaje zakłócone działanie całego układu.
Jednym z ważniejszych elementów instalacji gazowej, są filtry. W samochodach najczęściej znajdują się 2 filtry. Zadaniem filtrów jest wychwytywanie zanieczyszczeń w paliwie. Funkcja, jaką pełnią filtry jest szczególnie istotna. Mechanicy podczas przeglądu, dokonują często wymiany filtra. Istotne jest również oczyszczenie obudowy oraz wymiana uszczelniaczy. W zależności od rodzaju filtra (ciekły, gazowy), jego naprawa/ wymiana może wynieść nas do 50 złotych.

Reduktor jest kolejną częścią układu autogazu. Zadaniem reduktora jest obniżanie ciśnienia gazu, jaki dostarczany jest do silnika ze zbiornika paliwa. Dodatkowo, reduktor zmienia paliwo ze stanu ciekłego w gazowy. W przypadku niesprawności lub usterek reduktora, najbardziej zalecana jest jego wymiana. Koszt nowego reduktora jest praktycznie równy kosztom naprawy. Element ten należy poddać przeglądowi po 100 tys. kilometrów przebiegu.

Kolejnym elementem instalacji gazowej, jest elektryczny sterownik. Jego zadaniem jest dozowanie odpowiedniej ilości gazu, który dopływa do cylindrów. Sterownik może działać źle w przypadku, gdy zostanie nieprawidłowo zamontowany. Program sterownika musi być dopasowany, by element sam mógł dostosować parametry pracy. Podczas przeglądu, sterownik jest podłączany do komputera diagnozującego.

W skład instalacji gazowej wchodzą również gumowe węże, które są często pomijane. Z tego względu, mogą być on nieszczelne w miejscach połączeń. Regularny przegląd pozwoli nam usprawnić cały układ instalacji. Wymiana gumowych węży nie jest droga.

Najważniejszą częścią instalacji LPG, jest sam zbiornik. Jego rzetelny i bardzo dokładny przegląd należy dokonywać po 10 latach eksploatacji. Podczas przeglądu, zbiornik jest ponownie legalizowany lub wymieniany, w zależności od tego w jakim jest stanie. Legalizacja zbiornika LPG musi zostać dokonana w warsztacie, w którym pracownicy mają specjalne uprawnienia. Samochód musi pozostać w warsztacie około dwóch dni, przez konieczność wyjęcia butli gazowej.

Koszta, jakie należy uiścić za wykonanie przeglądu instalacji gazowej, nie są zbyt duże. Kwota 100 lub 200 złotych co roku nie stanowi dużego obciążenia, pod warunkiem, że wszystkie części instalacji będą sprawne. Poza tym, wykonanie prawidłowego przeglądu może wykryć ewentualne usterki, które od razu zostaną naprawione.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *